Vtáky a víno


Vtáky a víno

Tento výlet bude zameraný na vodné vtáctvo Neziderského jazera. Pozorovanie ukončíme na ochutnávke vína v Andau.

Dátum: sobota 27. apríl 2019

Cena: 43 €

V cene je zahrnuté: doprava, sprievodca počas celého výletu, návšteva vinárstva s ochutnávkou, zapožičanie ďalekohľadov a príručiek na určovanie vtáctva

V cene NIE je zahrnuté: strava, individuálne cestovné poistenie

Počet účastníkov: minimálne 3

Záväzná prihláška: Vtáky a víno (doc), Vtáky a víno (pdf)

Termín na zaslanie záväzných prihlášok a uhradenie platby sa predlžuje do 22. apríla 2019. Prihlášky posielajte na info@watching.sk, v prípade potreby nás môžete kontaktovať aj telefonicky na 0903 751 330.

Všeobecné zmluvné podmienky

Neziderské jazero a priľahlé lokality u obidvoch našich južných susedov patria medzi jedny z najvýznamnejších miest pre vodné vtáctvo v Strednej Európe. Dajú sa tu nájsť obrovské porasty trstiny, periodicky vysúšané slaniská, lúky, pasienky a malé pieskoviská. V jarnom i jesennom období tu možno okrem domácich druhov zastihnúť aj státisíce vtákov, ktoré tieto miesta využívajú ako svoju migračnú zastávku pri ceste na svoje hniezdiská. Len na tomto relatívne malom území bolo pozorovaných až 341 vtáčích druhov.

Národný park Neziderské jazero – Seewinkel bol založený v roku 1993. Národný park Fertő-Hanság v Maďarsku bol vyhlásený už v roku 1991. Chránené územie dnes pokrýva približne 300 km². Tento národný park je prvým cezhraničným národným parkom v Rakúsku a prvým rakúskym národným parkom, ktorý bol uznaný aj Svetovou úniou na ochranu prírody (IUCN).

Vďaka ochrane, ktorú vtáctvu a ostatným zvieratám poskytujú oba národné parky sú vtáky navyknuté na prítomnosť ľudí, čo znamená, že nie sú také plaché ako u nás, a dá sa k nim často priblížiť veľmi blízko a pekne ich pozorovať. Pozorovanie vtáctva navyše uľahčuje množstvo pozorovateľní, či už ide o kryty, alebo početné veže.

Trvanie výletu: 1 deň

Náročnosť: všetky terény sú ľahké, územie je rovinaté

Východiskový aj konečný bod: Bratislava.

Program:

Odchod z Bratislavy o 8:00. Presun k Neziderskému jazeru, kde sa zameriame na vodné vtáctvo. O 12:00 obed v rakúskej reštaurácii (nie je v cene výletu).

Presun na ďalšiu lokalitu s výskytom vodného vtáctva.

16:00 – 18:00 ochutnávka vín vo vynikajúcom vinárstve Scheiblhofer a voľný program. Návrat do Bratislavy v podvečerných hodinách.

Rodinné vinárstvo Scheiblhofer v dedinke Andau je známe najmä vynikajúcimi červenými vínami, z ktorých viaceré získali ocenenia na medzinárodnej výstave AWC VIENNA (228 zlatých medailí) a v roku 2017 boli vyhlásení za vinárstvo roka. Zaujímavá je aj budova vinárstva, ktorá získala architektonické ocenenie. Ich vlajkovou loďou je víno Big John. Má vo svojom znaku dropa, ktorý hniezdi v katastri tejto malebnej rakúskej dedinky.

Všeobecné zmluvné podmienky