Jesenná maďarská pusta pre fotografov

najúžasnejšia vtáčia migrácia v strednej Európe

Jesenný zájazd do Maďarska na Hortobágy, kde sa zastavujú desiatky tisícov žeriavov popolavých na svojej každoročnej migrácii na juh. Jedinečná príležitosť pre tých, ktorí ešte nezažili toto úžasné vtáčie divadlo.


charakteristika: Maďarská pusta je jedným z najväčších lúčnych a stepných ekosystémov v Európe. Mozaika pasienkov, lúk a močiarov v súlade s tradičným poľnohospodárstvom poskytuje vhodné podmienky pre hniezdenie a migráciu početných vtáčích druhov. V samotnom národnom parku bolo zaznamenaných viac ako 320 druhov vtákov. Počas jesennej migrácie sa tu zastavujú desiatky tisícov žeriavov, ktoré možno vidieť letieť a pozorovať na ich nocoviskách.

zaujímavosti územia: mokrade, alkalická step, rybníky pri obci Hortobágy, nádrže na rieke Tisa, tradičné osídlenie, vynikajúca miestna kuchyňa (halászlé, somlói galuska, hortobáďska palacinka)

ďalšie zaujímavosti (možnosť zaradiť ich do programu výletu): ekocentrum v Poroszló, termálne kúpele Egerszálok, Debrecen – druhé najväčšie mesto v Maďarsku, vínne pivničky v Egri

navštívené chránené územia: Významné vtáčie územie a Národný park Hortobágy – Hortobágyi Nemzeti Park, lokalita svetového dedičstva UNESCO

cieľové druhy: až 100 000 žeriavov popolavých (Grus grus), veľké kŕdle migrujúcich husí, drop veľký (Otis tarda), orliak morský (Haliaeetus albicilla)

ďalšie druhy: kačica chripľavka (Anas strepera), kačica lyžičiarka (Anas clypeata), potápka malá (Tachybaptus ruficollis), lyžičiar biely (Platalea leucorodia), beluša veľká (Egretta alba), kormorán malý (Microcarbo pygmeus), chriašteľ vodný (Rallus aquaticus), kulík bledý (Pluvialis squatarola), hvizdák veľký (Numenius arquata), kalužiak tmavý (Tringa erythropus), kuvik obyčajný (Athene noctua), rybárik riečny (Alcedo atthis), fúzatka trstinová (Panurus biarmicus)

miestne plemená domácich zvierat: maďarský sivý dobytok, vodný byvol, skrutkorohá ovca racka, prasa mangalica, kôň Nónius

Trvanie zájazdu: 3 dni

Náročnosť: terén je ľahký, rovinatý; presuny na dlhšie vzdialenosti sa realizujú autobusom/mikrobusom

Ubytovanie: vidiecky penzión

1.deň: odjazd z Bratislavy v skorých ranných hodinách, trasa pokračuje priamo do Maďarska; popoludní príchod, ubytovanie, návšteva dedinky Hortobágy s informačným centrom národného parku, návšteva nocovísk žeriavov

2.deň: pozorovanie vtáctva suchých biotopov pusty; počas prvej októbrovej soboty návšteva miestnej ZOO, ktorá sa zameriava na chov tradičných plemien domácich zvierat, kde sa koná výročný trh býkov maďarského sivého dobytka; obed v miestnej čárde, ktorá ponúka tradičnú maďarskú kuchyňu (možnosť individuálneho výberu – obed nie je v cene zájazdu); pozorovanie vtáctva na rybníkoch národného parku (vstupné je v cene zájazdu) – možnosť odviezť sa na najvzdialenejší bod rybníkov miestnou úzkorozchodnou železničkou (lístok nie je v cene zájazdu)

3.deň: pozorovanie vtáctva pri rieke Tisa, možnosť navštíviť miestne ekocentrum (vstupné nie je v cene zájazdu); obed; odchod, príchod do Bratislavy v neskorých večerných hodinách. (Na požiadanie je možné program skrátiť a odísť skôr.)

Východiskový aj konečný bod: Bratislava. Vyzdvihnutie/odvoz na letisko Budapešť v cene zájazdu. Možnosť priplatiť si odvoz z letiska Schwechat (Viedeň).

Jesenná maďarská pusta pre fotografov

Dátum: 11. – 13. október 2019

Cena: 159,- €, v prípade záujmu polpenzia: 35,- €

V cene je zahrnuté: doprava, ubytovanie na 2 noci, rekreačný poplatok, vstupné do národného parku, sprievodca počas celého zájazdu, zapožičanie ďalekohľadov a príručiek na určovanie vtáctva, poistenie CK voči insolventnosti

V cene NIE je zahrnuté: individuálne cestovné poistenie, strava, lístok na vláčik k rybníkom národného parku (1400 HUF), vstupné do ekocentra (1890 HUF)

Za príplatok 35,-€: polpenzia (2x raňajky, 2x večera)

Minimálny počet účastníkov: 4

Maximálny počet účastníkov: 8

Záväzná prihláška: Jesenná maďarská pusta pre fotografov (doc), Jesenná maďarská pusta pre fotografov (pdf)

Termín na zaslanie záväzných prihlášok a uhradenie platby za zájazd sa predlžuje do 23. septembra 2019. Prihlášky posielajte na info@watching.sk, v prípade potreby nás môžete kontaktovať aj telefonicky na 0903 751 330.

Všeobecné zmluvné podmienky

Viac o tomto území aj v našich správach z výletu:
2013: trip report; fotoreport
2012: trip report; fotoreport
2011: trip report; fotoreport

Všeobecné zmluvné podmienky