Maďarská pusta na jar

rozsiahle pláne a mokrade Národného parku Hortobágy

Objavte unikátnu európsku step. Národný park Hortobágy patrí medzi najlepšie destinácie v Európe na pozorovanie vtáctva. Spoznajte krajinu, kde hniezdi kormorán malý, čaplička vlasatá, či sokol kobcovitý. Videli ste niekedy krakľu alebo včelárika? Pridajte sa k nám!

IMG_0829_3

charakteristika: Jeden z najväčších lúčnych a stepných ekosystémov v Európe. Mozaika pasienkov, lúk a močiarov. Rybníky v Národnom parku Hortobágy sú významnou hniezdnou a migračnou lokalitou pre rôzne druhy vtáctva. V samotnom národnom parku ich bolo zaznamenaných viac než 320 druhov.

zaujímavosti územia: mokrade, alkalická step, nádrže na rieke Tisa, ekocentrum v Poroszló, tradičné osídlenie, vynikajúca miestna kuchyňa (halászlé, somlói galuska, hortobáďska palacinka)

ďalšie zaujímavosti (možnosť zaradiť ich do programu výletu): termálne kúpele Egerszálok, Debrecén – druhé najväčšie mesto v Maďarsku, vínne pivničky v Egri

navštívené chránené územia: VVÚ a Národný park Hortobágy (Hortobágyi Nemzeti Park), lokalita svetového dedičstva UNESCO

cieľové druhy: kormorán malý (Phalacrocorax pygmeus), beluša veľká (Egretta alba), beluša malá (Egretta garzetta), čaplička vlasatá (Ardeola ralloides), ibisovec hnedý (Plegadis falcinellus), lyžičiar biely (Platalea leucorodia), chochlačka bielooká (Aythya nyroca), orol kráľovský (Aquila heliaca), orliak morský (Haliaeetus albicilla), myšiak hrdzavý (Buteo rufinus), sokol kobcovitý (Falco vespertinus), sokol rároh (Falco cherrug), žeriav popolavý (Grus grus), drop veľký (Otis tarda), šabliarka modronohá (Recurvirostra avosetta), šišila bocianovitá (Himantopus himantopus), čajka čiernohlavá (Larus melanocephalus), čorík čierny (Chlidonias niger), čorík bielokrídly (Chlidonias leucopterus), čorík bahenný (Chlidonias hybrida), plamienka driemavá (Tyto alba), kuvik obyčajný (Athene noctua), krakľa belasá (Coracias garrulus), svrčiak riečny (Locustella fluviatilis), svrčiak slávikovitý (Locustella luscinioides), fúzatka trstinová (Panurus biarmicus), slávik modrák (Luscinia svecica), slávik veľký (Luscinia luscinia), ľabtuška poľná (Anthus campestris), strakoš kolesár (Lanius minor)

ďalšie druhy: miestne plemená domácich zvierat: maďarský sivý dobytok, vodný byvol, skrutkorohá ovca racka, prasa mangalica, kôň Nónius

Trvanie zájazdu: 3 dni

Náročnosť: terén je ľahký, rovinatý; presuny na dlhšie vzdialenosti sa realizujú autobusom/mikrobusom

Ubytovanie: vidiecky penzión

1.deň: odjazd z Bratislavy v skorých ranných hodinách, poobede príjazd na Hortobágy, ubytovanie; návšteva dedinky Hortobágy s informačným centrom národného parku; návšteva miestnej ZOO, ktorá chová miestne plemená domácich zvierat; po večeri: večerná vychádzka (plamienka, kuvik)

2.deň: doobeda: vtáky rybníkov národného parku (volavky, kačice, žeriavy, bahniaky, spevavce…); obed; návšteva kolónie sokolov kobcovitých a havranov, vtáky pusty (myšiak hrdzavý, strakoš kolesár, sokol rároh, drop veľký)

3.deň: doobeda: vychádzka do pusty; návšteva ekocentra v Poroszló (vyvýšené drevené chodníky na nádržiach v trstinách s vyhliadkovou vežou a drevenými krytmi, akváriá a expozícia miestnej fauny); obed; odchod, príchod do Bratislavy v neskorých večerných hodinách. (Na požiadanie je možné program skrátiť a odísť skôr.)

Východiskový aj konečný bod: Bratislava. Vyzdvihutie/odvoz na letisko Budapešť v cene zájazdu. Možnosť priplatiť si odvoz z letiska Schwechat (Viedeň).

Odporúčaný termín: apríl – jún

Cena pre jedného účastníka za sprevádzanie v slovenčine:

265,- € / 3 – 5 účastníkov

245,- € / 6 – 10 účastníkov

225,- € / 11 a viac účastníkov

V cene je zahrnuté: doprava, ubytovanie na 2 noci, polpenzia (2x raňajky, 2x večera), sprievodca počas celého zájazdu, odborný miestny sprievodca, zapožičanie ďalekohľadov a príručiek na určovanie vtáctva, poistenie CK voči insolventnosti, vstupné do národného parku, rekreačný poplatok, vstupné do ekocentra

V cene NIE je zahrnuté: individuálne cestovné poistenie, obedy

Ak máte záujem o tento zájazd vo Vami zvolenom termíne, kontaktujte nás e-mailom na info@watching.sk alebo telefonicky na číslo 0903 751 330 a po dohodnutí termínu Vám zašleme záväznú prihlášku.Viac o tomto území aj v našich správach z výletov:
Pracovný výlet na Hortobágy
Všeobecné zmluvné podmienky