Za žeriavmi popolavými na Hortobágy

najúžasnejšia vtáčia migrácia v strednej Európe

Jesenný zájazd do Maďarska na Hortobágy, kde sa zastavujú desiatky tisícov žeriavov popolavých na svojej každoročnej migrácii na juh. Jedinečná príležitosť pre tých, ktorí ešte nezažili toto úžasné vtáčie divadlo.

Okrem toho nás čakajú rozľahlé rybníky, nedozierna pusta, tradičné plemená domácich zvierat, pastieri v krojoch, delikátna kuchyňa a krásne ekocentrum s akváriom.

Za žeriavmi popolavými na Hortobágy

Dátum: 14. – 16. október 2022

Cena: 195 €, v prípade záujmu polpenzia: 35,- €

V cene je zahrnuté: doprava, ubytovanie na 2 noci, rekreačný poplatok, vstupné do národného parku, lístok na vláčik k rybníkom národného parku, sprievodca počas celého zájazdu, odborný miestny sprievodca, zapožičanie ďalekohľadov a príručiek na určovanie vtáctva, poistenie CK voči insolventnosti

V cene NIE je zahrnuté: strava, individuálne cestovné poistenie, vstupné do ekocentra

Za príplatok 35 €: polpenzia (2x raňajky, 2x večera)

Počet účastníkov: minimálne 10

Záväzná prihláška: Za žeriavmi popolavými na Hortobágy (doc), Za žeriavmi popolavými na Hortobágy (pdf)

Termín na zaslanie záväzných prihlášok a uhradenie platby je do 26. septembra 2022. Prihlášky posielajte na info@watching.sk, v prípade potreby nás môžete kontaktovať aj telefonicky na 0903 751 330.

Všeobecné zmluvné podmienky

charakteristika: Maďarská pusta je jedným z najväčších lúčnych a stepných ekosystémov v Európe. Mozaika pasienkov, lúk a močiarov v súlade s tradičným poľnohospodárstvom poskytuje vhodné podmienky pre hniezdenie a migráciu početných vtáčích druhov. V samotnom národnom parku bolo zaznamenaných viac ako 320 druhov vtákov. Počas jesennej migrácie sa tu zastavujú desiatky tisícov žeriavov, ktoré možno vidieť letieť a pozorovať na ich nocoviskách.

zaujímavosti územia: mokrade, alkalická step, rybníky pri obci Hortobágy, nádrže na rieke Tisa, tradičné osídlenie, vynikajúca miestna kuchyňa (halászlé, somlói galuska, hortobáďska palacinka)

ďalšie zaujímavosti (možnosť zaradiť ich do programu výletu): ekocentrum v Poroszló, termálne kúpele Egerszálok, Debrecen – druhé najväčšie mesto v Maďarsku, vínne pivničky v Egri

navštívené chránené územia: Významné vtáčie územie a Národný park Hortobágy – Hortobágyi Nemzeti Park, lokalita svetového dedičstva UNESCO

 

cieľové druhy: až 100 000 žeriavov popolavých (Grus grus), veľké kŕdle migrujúcich husí, drop veľký (Otis tarda), orliak morský (Haliaeetus albicilla)

ďalšie druhy: kačica chripľavka (Anas strepera), kačica lyžičiarka (Anas clypeata), potápka malá (Tachybaptus ruficollis), lyžičiar biely (Platalea leucorodia), beluša veľká (Egretta alba), kormorán malý (Microcarbo pygmeus), chriašteľ vodný (Rallus aquaticus), kulík bledý (Pluvialis squatarola), hvizdák veľký (Numenius arquata), kalužiak tmavý (Tringa erythropus), kuvik obyčajný (Athene noctua), rybárik riečny (Alcedo atthis), fúzatka trstinová (Panurus biarmicus)

miestne plemená domácich zvierat: maďarský sivý dobytok, vodný byvol, skrutkorohá ovca racka, prasa mangalica, kôň Nónius

Trvanie zájazdu: 3 dni

Náročnosť: terén je ľahký, rovinatý; presuny na dlhšie vzdialenosti sa realizujú autobusom/mikrobusom

Ubytovanie: vidiecky penzión

1.deň: odjazd z Bratislavy v skorých ranných hodinách, trasa pokračuje priamo do Maďarska; popoludní príchod, ubytovanie, návšteva dedinky Hortobágy s informačným centrom národného parku, návšteva nocovísk žeriavov

2.deň: pozorovanie vtáctva suchých biotopov pusty; počas prvej októbrovej soboty návšteva miestnej ZOO, ktorá sa zameriava na chov tradičných plemien domácich zvierat, kde sa koná výročný trh býkov maďarského sivého dobytka; obed v miestnej čárde, ktorá ponúka tradičnú maďarskú kuchyňu (možnosť individuálneho výberu – obed nie je v cene zájazdu); pozorovanie vtáctva na rybníkoch národného parku (vstupné je v cene zájazdu) – možnosť odviezť sa na najvzdialenejší bod rybníkov miestnou úzkorozchodnou železničkou (lístok nie je v cene zájazdu)

3.deň: pozorovanie vtáctva pri rieke Tisa, možnosť navštíviť miestne ekocentrum (vstupné nie je v cene zájazdu); obed; odchod, príchod do Bratislavy v neskorých večerných hodinách. (Na požiadanie je možné program skrátiť a odísť skôr.)

Východiskový aj konečný bod: Bratislava. Vyzdvihnutie/odvoz na letisko Budapešť v cene zájazdu. Možnosť priplatiť si odvoz z letiska Schwechat (Viedeň).

Odporúčaný termín: október – november

Cena pre jedného účastníka za sprevádzanie v slovenčine:

265,- € / 3 – 5 účastníkov

245,- € / 6 – 10 účastníkov

225,- € / 11 a viac účastníkov

V cene je zahrnuté: doprava, ubytovanie na 2 noci, polpenzia (2x raňajky, 2x večera), rekreačný poplatok, vstupné do národného parku, sprievodca počas celého zájazdu, odborný miestny sprievodca, zapožičanie ďalekohľadov a príručiek na určovanie vtáctva, poistenie CK voči insolventnosti

V cene NIE je zahrnuté: individuálne cestovné poistenie, obedy, vstupné do ekocentra, lístok na vláčik k rybníkom národného parku

Ak máte záujem o tento zájazd vo Vami zvolenom termíne, kontaktujte nás e-mailom na info@watching.sk alebo telefonicky na číslo 0903 751 330.

Viac o tomto území aj v našich správach z výletu:
2013: trip report; fotoreport
2012: trip report; fotoreport
2011: trip report; fotoreport

Všeobecné zmluvné podmienky