Drop a víno

stredoeurópsky vtáčí klenot

Drop veľký je najťažším lietajúcim vtákom Európy. Tohto úžasného vtáka je možné pozorovať aj neďaleko Bratislavy. Veľké zimné kŕdle, či našuchorení samci počas jarného toku určite stoja za to.


Drop a víno

Jednodňový výlet za pozorovaním toku dropov.

Dátum: sobota 25. apríl 2020

Cena: 43 €

V cene je zahrnuté: doprava, sprievodca počas celého výletu, návšteva vinárstva s ochutnávkou, zapožičanie ďalekohľadov a príručiek na určovanie vtáctva

V cene NIE je zahrnuté: strava, individuálne cestovné poistenie

Počet účastníkov: minimálne 3

Záväzná prihláška: Drop a víno (doc), Drop a víno (pdf)

Termín na zaslanie záväzných prihlášok a uhradenie platby je predĺžený do 30. marca 2020. Prihlášky posielajte na info@watching.sk, v prípade potreby nás môžete kontaktovať aj telefonicky na 0903 751 330.

Všeobecné zmluvné podmienky

Repkové strniská v okolí Bratislavy lákajú veľké kŕdle zimujúcich dropov. Na prvý pohľad nezáživná monotónna krajina poskytuje útočisko pre tento ohrozený druh. Nížinné lokality s vynikajúcim poľnohospodárským manažmentom vo východnom Rakúsku sú skvelým miestom na pozorovanie dropov počas toku. Predvádzajúce sa dropy, ktoré našuchoria svoje perie až vyzerajú ako veľká biela gulička, sú zárukou skvelého zážitku. Pohodlné pozorovateľne uľahčujú prístup a pozorovanie. Jemne zvlnenú krajinu využívajú ako svoje loviská aj druhy, akými sú myšiarka močiarna, kaňa popolavá, či orol kráľovský.

Drop veľký (Otis tarda) patrí medzi najťažšie lietajúce vtáky sveta. Samce môžu vážiť až neuveriteľných 22 kilogramov. Rozpätie ich krídel môže dosahovať až 2,7 metra. Tento pôvodne stepný vták obýva v našom regióne najmä poľnohospodársku krajinu. Najväčšie populácie v Európe sa dajú nájsť až v ďalekom Španielsku. Početnosť našej stredoeurópskej populácie má však klesajúci trend. Dropy sú ohrozené najmä intenzifikáciou poľnohospodárstva a výrazným rozvojom cestnej siete a siete elektrických vedení.

Trvanie výletu: 1 deň

Náročnosť: všetky terény sú ľahké, územie je rovinaté

Východiskový aj konečný bod: Bratislava.

Program:

Odchod z Bratislavy o 8:00. Začneme na rakúsko-maďarsko-slovenskom pohraničí, kde si pozrieme niekoľko lokalít výskytu dropa. Očakávame až okolo 100 jedincov. Navštívime pozorovaciu vežu postavenú práve na účel pozorovania dropov. O 12:00 obed v rakúskej reštaurácii (nie je v cene výletu).

Cesta do rakúskej dedinky Andau, kde je lokalita s pravidelným výskytom dropa, ktorý tu aj hniezdi. Opäť navštívime pozorovacie veže, pričom tu uvidíme asi 10 – 15 dropov, z ktorých by tu malo byť 5 – 8 tokajúcich samcov. Zvykne sa tu vyskytovať aj orliak morský, orol kráľovský alebo vzácna kaňa sivá, či dokonca myšiarka močiarna. Okrem toho si pozrieme bývalú Železnú oponu, kade Maďari utekali do Západnej Európy.

16:00 – 18:00 ochutnávka vín vo vynikajúcom vinárstve Scheiblhofer a voľný program. Návrat do Bratislavy v podvečerných hodinách.

Rodinné vinárstvo Scheiblhofer v dedinke Andau je známe najmä vynikajúcimi červenými vínami, z ktorých viaceré získali ocenenia na medzinárodnej výstave AWC VIENNA (228 zlatých medailí) a v roku 2017 boli vyhlásení za vinárstvo roka. Zaujímavá je aj budova vinárstva, ktorá získala architektonické ocenenie. Ich vlajkovou loďou je víno Big John. Má vo svojom znaku dropa, ktorý hniezdi v katastri tejto malebnej rakúskej dedinky.

Viac o tomto území aj v našich správach z výletov:
Dropy v zime
Fascinujúci tok dropa veľkého
Tok dropa veľkého
Všeobecné zmluvné podmienky